Зворотний бік закону | Жовтоводський спрут. 1 серія. Азартні ігри поліції

Гравець – це злодій, який краде, не ризикуючи потрапити під суд.

Аксель Оксеншерна

За останні роки ставлення громадян м. Жовті Води до роботи поліції погіршувалось з кожним роком. Мовчазне незадоволення кримінальною ситуацією в місті змінилось до відкритих звинувачень в бездіяльності, непрофесійності та корумпованості співробітників поліції з боку депутатів та місцевої влади. Роками не вирішуються питання збуту та обігу наркотиків, діяльності пунктів прийому металобрухту та підпільних залів з ігровими автоматами.

Про адреси, де саме постійно здійснюють правопорушення, громадяни повідомляли навіть публічно. Вимоги до керівництва міліції врешті-решт вирішити це болюче питання лунали також з боку 4-х останніх міських голів – Голуба, Кузьменка, Тарасенко та Абрамова.

Нажаль, змін на краще суспільство не бачить.

Анонсовані владою реформи МВС плекають надію на зміни. Однак, до сьогодні в Жовтих Водах, фактично, змінилась лише назва: була міліція – тепер Жовтоводській відділ Дніпродзержинського відділу ГУНП в Дніпропетровській області. Та час Х – переатестація співробітників, наближується та має відбутися вже 20 квітня.

За словами міського голови Володимира Абрамова місцева поліція деморалізована в очікуванні майбутніх змін та потенційної можливості втратити посаду та звання поліцейського.

Декілька співробітників, не чекаючи на перевірку, вже звільнились з жовтоводської поліції; інші – мріють, що цей Дамоклів меч їх мине; інші – почали надсилати до атестаційної комісії, ЗМІ та профільних організацій інформацію, стосовно корупції серед свої колег.

З цих повідомлень вийшов невеличкий гостросюжетній серіал.

Отже, перша серія. Азартні ігри поліції.

Дійові особи:

Шумянський О.Г., майор поліції, старший оперуповноважений державної служби боротьби з економічною злочинністю (СДСБЕЗ), старший інспектор чергової частини П’ятихатського відділення Дніпродзержинського відділу поліції ГУ НП в Дніпропетровській області,

Лимарева І.В., підполковник поліції, начальник слідчого відділення Жовтоводського відділення Дніпродзержинського відділу ГУ НП в Дніпропетровській області

Шевченко Ю. В., старшина ОПО Жовтоводського відділення Дніпродзержинського відділу ГУ НП в Дніпропетровській області

Передмова

Наприкінці 2014 року, завдяки  бійцям полку патрульної служби поліції особливого призначення (ППСПОП) «Дніпро-1», в Жовтих Водах було припинено діяльність підпільного залу ігрових автоматів та конфісковано значну їх кількість.

Були відкриті та офіційно внесені в реєстр кримінальні впровадження №2014040220001021 та №12014040220001022 за статтею 203-2 «Зайняття гральним бізнесом».

Супровід справи був на співробітниці поліції Киргіз А. Є.

Азартні ігри поліції

Гральні автомати зберігалися як речові докази в місцевому відділі поліції по вул. Горького, 12. Згодом частина з цих гральних автоматів зникла, а обласна перевірка, за участю працівників місцевої прокуратури м. Жовті Води, виявила нестачу речових доказів.

На відео, яке зняли камери спостереження, співробітники поліції 12 січня 2015 року заганяють на подвір’я відділку вантажівку, та за допомогою 3х спільників вивозять речові докази – гральні автомати.

Старшина поліції, Шевченко Ю.В. (звільнений 06.11.15 з ОВС), який на той час був на чергуванні, про що свідчать записи в журналі, прямує до боксів, де зберігаються речові докази, та відкриває їх. Слідом за ним йде начальник слідчого відділення підполковник Лимарева І. В. Останнім за колегами слідує співробітник ДСБЕЗ Шумянскій О.Г.

Всі співробітники поліції зайшли до службового боксу з ігровими автоматами. Після їх перерахунку розподілили ролі своєї азартної гри. Підполковник Лимарева І.В. виходить з боксу та йде з території. Згодом Шумянскій О.Г. відкриває ворота та дає сигнал заїзду вантажному автомобілю білого кольору. В автомобілі знаходилося троє людей – водій та два вантажника, які  теж були партнерами в цій азартній грі.

На відео з різних камер відеоспостереження зафіксовані різні ракурси під’їзду автомобіля, пересування вищевказаних працівників по території відділку та за ним, а також- навантаження ігрових автоматів. На відео можна побачити, як Лимарева Л.В. сідає в свій особистий автомобіль (записаний на батьків та не вказаний в декларації, як того вимагає закон) «Шкода-Октавія»  сірого кольору, д / №1388, який стояв перед входом до поліції.

Ігрові автомати зникли, кримінальна справа закрита без рішення суду. Службових розписок про видачу речових доказів, або актів знищення ігрових автоматів немає.

За інформацією від самих співробітників поліції, на деяких ігрових автоматах можна побачити, наклеєні один на одному, папірці з штампами – одні й ті самі ігрові автомати конфісковували та повертали 3 рази.

Коментар юриста:

            Відповідно до ст. 19 Конституції України, посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами нашої держави. Від реалізації цього положення значною мірою залежить правильна діяльність державного апарату, функціонування підприємств, установ і організацій усіх форм власності, своєчасне і справедливе вирішення соціальних проблем, забезпечення реалізації конституційних прав та свобод людини і громадянина, законних інтересів юридичних осіб.

Відповідно до Статті Закону України «Про Національну поліцію України», Національна поліція України – це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Завдання поліції є:

1) надання поліцейських послуг у сферах:

2) забезпечення публічної безпеки і порядку;

3) охорона прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

4) протидії злочинності;

5) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій, потребують такої допомоги (ст.. 2 ЗУ «Про НПУ»).

Стаття 203-2. Зайняття гральним бізнесом

  1. Зайняття гральним бізнесом

– карається штрафом від десяти тисяч до сорока тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 000 до 680 000 грн)

  1. Ті самі дії, якщо вони були вчинені особою, раніше судимою за зайняття гральним бізнесом,

– караються штрафом від сорока тисяч до п’ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (від 680 000 до 850 000 грн)

При розгляді кримінальних проваджень щодо злочину, передбаченого ст. 2032 Кримінального кодексу України, судам необхідно враховувати, що суб’єктом цього злочину можуть бути як особи, які зареєстровані у встановленому законодавством порядку суб’єктами підприємницької діяльності, так і особи, які вчиняють діяння, відповідальність за яке встановлена у ст. 2032 КК, але при цьому не зареєстровані суб’єктами підприємницької діяльності.

Окрім того,  необхідно звернути увагу на те, що обов’язковим додатковим покаранням, передбаченим за зайняття гральним бізнесом, є конфіскація грального обладнання.

Також необхідно враховувати, що покарання у виді конфіскації грального обладнання має призначатись незалежно від того, чи є воно власністю обвинуваченого.

Діяння Лимаревої І.В. та Шумянского О.Г.. можливо кваліфікувати за статтею 367 Кримінального кодексу України, як Службова недбалість:

  1. Службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб,

карається штрафом від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  1. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки,

– карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(від  4 250 до 12 750 грн) або без такого.

Шевченко Ю.В. є лише «пешкою», він виконує наказ або розпорядження керівника, та старшого за званням – Лимарева І.В. – оскільки він є відповідальною особою за прийняття на зберігання або видачу речових доказів (гральних автоматів). Про прийняття на зберігання Шевченко Ю.В. повинен був видати «номерну» квитанцію про прийняття гральних автоматів на зберігання, як речових доказів.

«Повернути» законним шляхом гральні автомати, які були визнанні як речові докази по кримінальній справі неможливо.

Про це виходить з порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов’язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження.

Громадське телебачення – Жовті Води

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *